Quantcast
Channel: Kisbabanapló » mosoly
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

0 – 3 hónapos baba kommunikációja

$
0
0

A gyermek már a megszületése előtt is kommunikál. Emlékezzünk csak vissza a pocak játékokra. Mikor megnyomtuk finoman a hasunkat és a babánk ott rúgott vissza. Ez is már a kommunikáció és a játék egy bizonyos fajtája. A pocakon belüli kommunikációt használják kapcsolatanalízisre is, mely a babával történő méhen belüli „beszélgetést” rejti.

Az újszülött, hiába nem tud még beszélni, folyamatosan kommunikál velünk. Az első 6 hétben alapvető eszköze erre a sírás. Azonban ez hatékony, hisz az anyuka erre rögtön ugrik. Kezdetben még kicsit tanácstalanul, azonban minél régebb óta van a kicsi a háznál, annál jobban megérti a sírása lényegét és a baba is egyre több fajta sírással fog reagálni.:)

A Kicsi a testével is kommunikál. Hisz összegömbölyödik vagy épp megfeszíti magát. Ehhez az idő előre haladtával hozzájön még a mimika is. Mindezt összegyúrva a Baba a születése után rettentő jól kommunikál az anyjával, a kérdés az, mi mikor tudjuk ezt pontosan megérteni.

A baba első mosolya hat hetes kora körül jelenik meg. Azonban már az első perctől kezdve megjelenhet a szájában egy egy „húzódás”, mely mosolyra utalhat. Azonban csak a hatodik hét után (az esetleg többségében) jelenik meg a mosoly mellé az a bizonyos csillogás a szemében, az a kis „sunyiság”, ami már tényleg igazi mosolynak számít.

Azt, hogy a mosolyt magát mi váltja ki a mai napig nem tudják, hisz a vak csecsemők is mosolyognak. Az azonban biztos, hogy a mi mosolyunk elősegíti ezt.

2 hónapos baba

2 hónapos baba

Mindannyian ismerjük azt, hogy amint pici babát látunk elkezdünk hozzá gügyögni, magasabb hangon szólunk hozzá. Több helyről hallottam már, hogy ez butaság és márpedig a gyerekkel nem szabad így beszélni, hanem komolyan a saját hangunkon. Azonban ez a gügyögés nagyon lényeges a babánál. Ez segít megtanulni neki a nyelv különböző hangjait. Az újszülöttek amúgy is szeretik, ha a mama halkan gügyög nekik, vagy ha elhúzza a hangszínt. Ezzel egy sajátos közös nyelvük is kialakul az idők folyamán.

Egy-két hónap elteltével láthatjuk, hogy ha babánkhoz beszélünk ő válaszul szintén mozgatja a száját. Szinte az arcára van írva, hogy mondanivalója van, csak nem találja a szavakat. Ilyenkor akár még a kezét és a lábát is mozgathatja, mintegy megerősítésként arra, hogy kommunikál, csak még nincs meg hozzá a kellő „anyaga”. Mivel azonban kezdettől fogva utánzással tanulnak, hamarosan elkezdik utánozni az általunk kiadott hangokat. A legtöbbször olyankor szólalnak meg ha mi szünetet tartunk a beszédben. Tehát mindig hagyjuk őket kibontakozni.:)

Az első beszédhangok majd a magánhangzók lesznek, ezek közül is az a, ö, u, o. Ezeket is csak a hetedik héttől (a legtöbb esetben), mondják ki érthetően.

3 hónapos korára pedig már mássalhangzókat is mond: g, gn esetleg a p és b hangokat is. Ilyenkor megfigyelhető már a tipikus „agu” is, amit szinte mindenre használ. És néha igen elnyújtott „agggu” hangot hallat.:)

Mit tegyünk?

  • Mindenképpen töltsünk sok időt a babával. A háztartás várhat, hisz a baba úgyis sokat alszik még (a legtöbb esetben) napközben. Azonban ha a saját szobácskájában alszik (ami ajánlott, altassuk el kézben, ha jól esik, de tegyük be az ágyába, így meg fogja szokni a fekhelyét), nyugodtan tudunk akár takarítani is mellette. Ha a terhességünk alatt is sokat használtuk pl. a porszívót, nem kell aggódnunk, mert az első hetekben nyugodtan akár a baba mellett is tudunk porszívózni. Neki ez megszokott hang lesz. Majd 3 hónapos kor után jön, hogy zavarni fogja (esetleg) a közvetlen közelében levő zaj.
  • Mindig nézzünk a baba szemébe, ha szólunk hozzá. Ezzel segítjük, hogy a szavakat felismerje
  • Bármit is teszünk vele (pelenkázás, etetés, szoptatás, fürdés), beszéljünk hozzá. Mondjuk el mit teszünk. Hisz gondoljunk bele, nekünk sem lenne jó, ha valaki odalépne hozzánk mikor fekszünk, felrántaná a lábunk és kirántaná alólunk a „pelust”.
  • Mindig reagáljunk babánk hangjaira.
  • Szólítsuk a nevén a Picit.
  • Énekeljünk vagy mondjunk mondókát neki, ezzel a ritmussal könnyebben tanul a Pici.
6 hetes baba

6 hetes baba

A sírást csökkenthetjük:

  • Maradjunk nyugodtak, az újszülött még ösztönösen érezni fogja milyen a hangulatunk.
  • Ki kell ismernünk a babát és csak mi ismerjük a legjobban, tehát ez időbe telik. Azonban higgyük el 1-2 héten belül profik leszünk.
  • Minden baba másmilyen. Tanácsokat lehet kapni és próbálni is, de nem biztos, hogy nálunk beválik
  • Csináljunk napirendet. A babának rettentően fontos, hisz biztonságérzetet ad. Itt most nem olyan napirendre gondolok, hogy pontosan délben ebéd és ha a baba már egy órája sír, akkor sem adunk neki enni, mert még nincs dél, vagy felrázzuk, mert már idő van. Régen így csinálták, ez nagyon drasztikus. Azonban a napirendtől nem kell megijedni, ez nem egy „brutális” dolog. Csak a régi „divat” szerint már ez rögzült belénk.
  • Ne hagyjuk a babát sírni. Ha sír valami oka van. Ő csak így tud közölni velünk bármit. Azonban sem a lelkének nem jó ha sírni hagyjuk, hisz a sírós baba előbb utóbb elveszti szülei bizalmába fektetett hitét. Tehát minek sírjak úgyse jönnek. Magamra hagytak. Nem számíthatok rájuk. Azonban testileg sem jó, mert sok levegőt nyel és ezután már a hasfájás miatt is sírhat.
1 perce született

1 perce született

egy napos baba

egy napos baba

The post 0 – 3 hónapos baba kommunikációja appeared first on Kisbabanapló.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles